Mali ogrodnicy

10 maja 2013r. w młodszej grupie przedszkolnej „Krasnale” odbyły się kolejne zajęcia otwarte z udziałem dyr. Józefa Nowaka i licznie przybyłych rodziców. Tym razem nauczycielki Izabela Sierko i Ewelina Jedynak przygotowały zajęcia o tematyce przyrodniczej pt. „Mali ogrodnicy”. Spotkanie zamykało tygodniowy cykl tematyczny o wiosennych pracach ogrodniczych. Głównym celem zajęć było podsumowanie, utrwalenie i usystematyzowanie  wiadomości i doświadczeń dzieci. Dla podkreślenia tematyki w ubraniach maluchów dominował kolor zielony. Wychowawczynie zorganizowały też kącik ogrodniczy, w którym znalazły się różnorodne narzędzia ogrodnicze, nasiona i sadzonki roślin i wiele innych akcesoriów wykorzystywanych w codziennej pracy przez ogrodnika. Zajęcia rozpoczęła inscenizacja wiersza „Ogrodnik” w wykonaniu nauczycielek. Następnie dzieci rozwiązywały zagadki przyrodnicze, odbyła się prezentacja zgromadzonych narzędzi, przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zabawach ruchowych i inscenizowaniu ruchem piosenki „Ogródek Bartoszka”. W swobodnych rozmowach wykazały się dużą wiedzą na temat prac ogrodniczych, bezbłędnie rozpoznawały warzywa i wiosenne kwiaty. Z dużym zainteresowaniem uczyły się rozpoznawać niektóre nasiona np. słonecznika, ogórka, rzodkiewki, fasoli, aksamitki itp.
Druga część zajęć obejmowała praktyczne działania dzieci. Przedszkolaki wspomagane przez rodziców z wielkim zapałem przystąpiły do wysiewu nasion i sadzenia roślin. Wspólna praca z rodzicami sprawiła dzieciom dużo radości, w efekcie tych działań powstała kolekcja roślinna zdobiąca parapety sali przedszkolnej, o którą dzieci nadal dbają, ucząc się pielęgnowania siewek i młodych sadzonek. Nauczycielki dziękują rodzicom za owocną współpracę i aktywny udział w zajęciach .